Property Forum 2019

Za nami IX Property Forum – największe wydarzenie o rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Tegoroczna edycja była niezwykle intensywna. Odbyło się 20 sesji tematycznych, w których wzięło udział blisko 130 prelegentów i ponad 1000 gości. Wśród nich byli również przedstawiciele Europtimy – Gaby Tayoun oraz Agata Koczoń-Kobrzyńska.

Najwięksi inwestorzy i deweloperzy rynku nieruchomości, eksperci z Polski i z zagranicy, przedstawiciele banków i instytucji finansowych, najemcy oraz samorządowcy dyskutowali o przyszłości nieruchomości komercyjnych i trendach w tym sektorze. Program wydarzenia wzbogaciły: gala Prime Property Prize, Proptech Festival i rozmowy Propertynews.pl.

„Miasto. Miastotwórczy mixed-use”

Dyskusja, w której udział wziął Prezes Europtimy Gaby Tayoun skupiała się wokół potrzeb miast w zakresie projektów mixed-use. Modernistyczne koncepcje miast idealnych , w których planowanie przestrzenne opierało się na wyraźnym rozgraniczeniu obszarów miejskich w zależności od funkcji odchodzą do przeszłości. W tej chwili mieszkańcy polskich miast potrzebują atrakcyjnych przestrzeni spełniających wiele funkcji – stąd zapotrzebowanie na projekty mixed-use zintegrowane z miastem. Zrównoważone miejskie kwartały, osiągające duży poziom samowystarczalności, a jednocześnie otwarte na otoczenie – to kierunek rozwoju, w którym podążać będą lub już podążają światowe aglomeracje. Tworzenie czegoś więcej niż tylko kolejnych budynków odgrywa coraz większą rolę na rynku inwestycyjnym w Europie.

Gaby Tayoun, Prezes Europtima

„Musimy patrzeć na to co niesie przyszłość w kontekście jednostki. Zdecydowanie projekty typu „mixed-use” są właściwą koncepcją na nasz nowy styl życia w miastach otwartych na ludzi” mówił Gaby Tayoun – prezes Europtima podsumowując dyskusję.

Inwestycje alternatywne. Studenckie eldorado.

Świat ma chrapkę na polskie akademiki. Co napędza dynamikę rozwoju sektora prywatnych domów studenckich w Polsce? Jak wygląda rynek? Co się buduje i co planują deweloperzy? – o tym rozmawiali uczestnicy panelu, w którym wzięła udział Agata Koczoń Kobrzyńska, Dyrektor Europtima na Polskę.

Międzynarodowe fundusze potrzebują stabilności oraz przychodów, które można utrzymać na stałym poziomie. Klasyczne rodzaje produktów są im dobrze znane, w Polsce ich nie brakuje, dziś jednak poszukiwane są opcje alternatywne. Dlatego właśnie dużym zainteresowaniem cieszą się prywatne akademiki, które są innym, kreatywnym produktem, a jednocześnie ciekawym uzupełnieniem portfeli nieruchomości. Domy studenckie zdobyły zaufanie inwestorów również ze względu na to, że jako aktywa są względnie odporne na ewentualne kryzysy i mają duży potencjał wzrostu.

Dzisiejsze zapotrzebowanie na prywatne akademiki w Polsce wynika po części z demografii, ponieważ mamy jedną z największych populacji studenckich w Europie, a po części ze wzrostu popularności studiowania za granicą. Rosnąca liczba studentów zagranicznych w Polsce, brak dobrej jakości zakwaterowania w akademikach, wysokie ceny najmu mieszkań same wygenerowały popyt na miejsca w prywatnych domach studenckich, a tym samym wzrost zainteresowania zarówno deweloperów jak i operatorów, przed którymi otworzyły się szczególnie atrakcyjne możliwości inwestycyjne.

Agata Koczoń-Kobrzyńska, Dyrektor Europtima na Polskę

„Rynek studencki niegdyś uznawany za niszowy w Polsce zaczyna dojrzewać. Nadal jest dużo do zrobienia w zakresie procedur administracyjnych i planowania przestrzennego, aby ułatwić proces inwestycyjny” mówiła Agata Koczoń Kobrzyńska „ Dyskusja, którą rozpoczęliśmy tutaj na Property Forum powinna być kontynuowana jako dialog pomiędzy deweloperami i władzami miast w atmosferze partnerstwa”.

This page is also available in: English

Brak możliwości komentowania.